Eesti Maaülikooli õppejõu, majandusteaduste doktori Jaan Leetsari koostatud raamat-kogumik käsitleb Eesti maaelu arengut aastatel 1988 – 2019 tema poolt peamiselt ajakirjanduses ja erinevates kogumikes avaldatud artiklite kaudu.
Raamatu esimeses osas on esitatud Jaan Leetsari lühike elulugu, mille eesmärgiks oli anda ülevaade talupere taustaga inimese põhimõtete ja hoiakute kujunemisest nõukogude perioodil, NSV Liidu kokkuvarisemisel ja Eesti Vabariigi taasiseseisvumise ajal. Järgmistes osades on esitatud olulisemad artiklid ja kirjutised, mis annavad hea ülevaate üleminekuaja sõlmküsimustest selle inimese silmade järgi, kes oli riigi ümberkujundamise protsessis vahetu kaasosaline.
Kogumiku viimastes osades on toodud terve rida mõtisklusi ja ideid maaelu ümberkorraldamiseks ja MAAMÕTTE taaselustamiseks Eestis Euroopa Liidu tingimustes. Põhimõtteliselt kujutab raamat „Maamõte“ majanduspoliitilist traktaati, mis aitab säilitada Eesti maaelu, kultuuri, keelt, usku ja kombeid ehk eestlust tervikuna läbi aegade.
Kuigi autor väidab, et temal jäi tee peretalu, ühistegevuse ja eestluse lätete taastamisel ja ülesleidmisel pooleli, on see kindlasti abiks noortele, kes soovivad alustatud teed iseseisvuse poole jätkata ning üheskoos ehitada tõelist Eestit.