Tulemas on Akadeemilise Ühistegevuse Seltsi VIII Ühistukonverents ja Tartu HLÜ jõuluõhtusöögid.
Oleme tõepoolest korraldanud oma konverentse nüüd juba seitse korda ehk seitse aastat järjest ja käes on kaheksas kord. Ja taas käsitleme küsimusi, mis puudutavad meie igapäevaelu, on nagu liivaterad kinga sees ja tihtipeale me ei märkagi neid, sest oleme harjunud. Sellepärast olemegi korraldanud Ühistukonverentse.
Selle aasta Ühistukonverents tuleb Jõgeval Jõgeva Kultuurimajas 3. novembril ja loomulikult ootame sinna eelkõige kohalikku rahvast. Kindlasti on kohal ka korraldav tuumik ning aktiivsemad liikmed, kes on osalenud ka eelmistel konverentsidel.
Mis on konverents? Konverents on kooskäimise vorm, millega võidakse harjuda ja mille sisule ei pööra enam keegi erilist tähelepanu. Väga lihtne on tulla kõnepulti ja paberilt maha lugeda suuri lauseid, mis ülistavad riiki, ühistegevust, eestlane olemist ja mis on harjumuspäraselt igav-ilusad. Neid kuulatakse haigutust varjates, aplodeeritakse loiult ja unustatakse. Ja ka sellest sünnib harjumus – publik ei üritagi kuulata tähelepanelikult, midagi meelde jätta või millelegi reageerida.
Ühistukonverentsidel püüame eeltoodud vigadest üle olla ning arutleda teemadel, mis on meie jaoks eluliselt tähtsad. Oma VIII Ühistukonverentsil püüame sügavuti võtta vaatluse alla rahvuse väsimise ja talle uue elujõu andmise. Rahvas ei väsi ju pelgalt temale pandud koormistest, mida rahva loodud riik oma huvides rahva kaela peale paneb. Rahvas väsib ka riigist endast, muutub hingeliselt ükskõikseks, ei viitsi enam mõelda ning taandab kõik oma hädad rahale.
Ent mõistust, loovust, vaimuerksust ja tarkust raha eest ei osta, on vaja veel midagi. Ja just neid väsinud rahva suhteid väsinud riigiga, mis loodab, et kaitseb NATO, toidab Euroopa Liit ja meie oleme kui s…tükk pilpal, mille ainus koormus on maksude maksmine ja enda üle uhke olemine. See kõik tahab lahtiharutamist enne kui hilja.
Eelmise aasta Ühistukonverentsil vaatasime Paistu Teatritrupi etendust „Mamma“. Ühest küljest oli see kui tuppa tunginud tänavamüra, teisest küljest võis ahastuses taevani karjuda: „Kas me tõesti oleme sellega harjunud? Kas me lepime sellega? Kes viis meie mälu ja mõistuse?“ Ja ega seda teemat pärast vaheaega keegi õieti julgenudki käsitleda. Kellel ei olnud oma seisukohta, kes arvas, et niisugustest asjadest ei ole kombeks rääkida.
„Ei ole kombeks rääkida“ on nii nõukaaegsest argusest kui tänasest „positiivne olemisest“ tingitud vaimne nihe. Saagem terveks!
Ka VIII Ühistukonverents toimub kahes osas, kus esimeses osas on ettekanded olulistel teemadel ning teises vaba mikrofon. Loomulikult lõpetab konverentsi kokkuvõttev sõnavõtt, mis sedastab hetkeolukorra ja näitab sõrmega, kuhu poole edasi tuleb minna.
Täpsemalt kuulutame VIII Ühistukonverentsist oktoobris. Ettekujutuse ürituse ettekannetest annavad audiosalvestused Nõmme Raadios ja videosalvestused You Tube’is.
Tulemas on ka Tartu HLÜ traditsioonilised jõuluõhtusöögid 12. detsembril Narvas, 13. detsembril Tallinnas ja 14. detsembril Tartus.
Need üritused on kokku saamiseks vabamas vormis, et pärast sümboolset töö-aastat natuke „auru välja lasta“, omavahel suhelda ja sidemeid sõlmida. Nii nagu alati kuulutatakse nendest üritustest Tartu HLÜ meediakanalites ja piiratud kohtade arvu tõttu peab registreerimine toimuma käbedasti.
Loodame, et selle aasta jõulud tulevad valged!
Tartu HLÜ juhatus